# Quantitative Aptitude Quiz for SBI / IBPS RRB 2018 Day 14

Q1.

**The average age of the group having 3 members is 84. One more person joins the group and now the average becomes 80. Now a fifth person comes whose age is 3 years more than that of fourth person replaces the first person. After this the average age of the group becomes 79. What is the weight of the first person?**A) 75

B) 65

C) 68

D) 82

E) 85

Q2.

**The metal used in the cylinder having external radius 6 cm, height 15 cm and thickness 0.25 cm is to be cast from a cylinder of radius 1 cm. What is the approximate height of the cylinder from which casting is to be done?**A) 8 1/4 days

B) 8 3/4 days

C) 9 days

D) 10 3/4 days

E) 11 1/3 days

Q3.

**4 men and 6 women can complete the work in 8days. While 3 men and 7 women can complete the work in 10 days. In how many days 10 women will complete the work?**A)40

B)42

C)30

D)36

E)None of these

Q4.

**It takes five times as long to row a distance against the stream as to row the same distance in favour of the stream. What is the ratio of the speed of the boat in still water to that of stream?**A) 7 : 4

B) 2 : 3

C) 9 : 5

D) 3 : 2

E) 5 : 2

Q5. Q5.

**A and B entered into a partnership investing Rs.12000 and Rs.10000 resp. After 3 months A withdrew Rs.3000 while B invested Rs.4000 more. After 3 more months C joins the business with a capital of Rs.15000. The share of B exceeds that of C, out of a total profit of Rs. 25,000 after one year by**

A)Rs.4546

B)Rs.5446

C)Rs.5400

D)Rs.4800

E) None of these

Q6.

**Naren received Rs.8000 as his share out of the total profit of Rs.12000 which he and Praba earned at the end of one year. If Naren invested Rs.20,000 for 6 months, whereas Praba invested his amount for the whole year , what was the amount invested by Praba ?**A) Rs.2,000

B) Rs.8,000

C) Rs.6,000

D)Rs.5,000

E) None of these

Q7.

**There are 6 men and 7 women. In how many ways a committee of 4 members can be made such that a particular man is always to be excluded?**A) 280

B) 420

C) 220

D) 495

E) 460

Q8.

**Two dice are thrown simultaneously. Find the probability of getting a multiple of 2 on one dice and multiple of 3 on the other dice.**A)10/28

B)11/38

C)11/36

D)12/35

E) None

Q9.

**In a class, the average marks got by number of students in English is 52.25. 25% students placed in C category made the average of 31 marks, while 20% who were placed in A category made the average of 80 marks. Find the average marks of the remaining students?**A) 50

B) 52.2

C) 51

D) 51.8

E) 48.8

Q10.

**A man rows to a place 40 km distant and back in a total of 18 hours. He finds that he can row 5 km with the stream in the same time as 4 km against the stream. What is the speed of boat in still water?**A) 4.5 km/hr

B) 8 km/hr

C) 5.5 km/hr

D) 2 km/hr

E) None of these

**Solution:**

**Q1. SOL: A**

So A+B+C = 84*3 = 252

And A+B+C+D = 80*4 = 320

So D = 320-252 = 68, so E = 68+3 = 71

Now B+C+D+E = 79*4 = 316

(A+B+C+D) – (B+C+D+E) = 320- 316

So A-E = 4, so A = 71+4 = 75

**Q2. SOL: B**

^{2}– (5.75)

^{2}]*15

So (22/7)*1

^{2}*h = (22/7)*[6

^{2}– (5.75)

^{2}]*15

Solve, h ≈ 44Thus any two of the three statements, are sufficient to answer the question.

**Q3.SOL: A**

4M
+ 6W = 1/8

3M
+ 7W = 1/10

SOLVE
THE EQUATION

M
= 11/400; W = 1/400

10
Women = 10*(1/400) = 1/40 = 40 DAYS

**Q4. SOL: D**

Use:

B = [t

So

B =[5x + x] / [5x- x] * R

So B/R = 6/4 = 3/2

B = [t

_{u}+ t_{d}] / [t_{u}– t_{d}] * RSo

B =[5x + x] / [5x- x] * R

So B/R = 6/4 = 3/2

**Q5. SOL: A**

(12000*3+9000*9):(10000*3+14000*9):(15000*6)

117000:156000:90000

117:156:90 => 39:52:30

B = 52*25000/121 = 10744

C = 30*25000/121 = 6198

Diff = 10744 – 6198 = 4546

117000:156000:90000

117:156:90 => 39:52:30

B = 52*25000/121 = 10744

C = 30*25000/121 = 6198

Diff = 10744 – 6198 = 4546

**Q6. SOL: D**

P = 8000:4000 = 2:1

20000*6 : x*12 = 2:1

20000:2x = 2:1

20000/2x =2/1

2X = 20000*1/2 =>x = 5,000

20000*6 : x*12 = 2:1

20000:2x = 2:1

20000/2x =2/1

2X = 20000*1/2 =>x = 5,000

**Q7. SOL: D**

There are total 13 people,
a particular man is to be excluded, so now 12 people are left to chosen from
and 4 members to be chosen. So ways are

^{12}C_{4}**Q8. SOL: C**

n(E) = (2,3),(2,6),(4,3),(4,6),(6,3),(6,6),(3,2),(6,2),(3,4),(6,4),(3,6)

P = 11/36

**Q9. SOL: D**

So 20*80+ 25*31 + 55*x = 52.25*100

**Q10. SOL: A**

Suppose he moves 5km downstream in x hours

Then, downstream speed a= 5/x km/hr

Speed upstream speed b = 4/x km/hr

40 / (5 /x) + 40 / (4/x) = 18

8x + 10x = 18

x = 1

a = 5 km/hr, b = 4 km/hr

speed of boat = ½ (5 + 4 ) = 9/2 km/hr

Then, downstream speed a= 5/x km/hr

Speed upstream speed b = 4/x km/hr

40 / (5 /x) + 40 / (4/x) = 18

8x + 10x = 18

x = 1

a = 5 km/hr, b = 4 km/hr

speed of boat = ½ (5 + 4 ) = 9/2 km/hr

Team AspirantsNotes

**Follow us On Following Social Sites**

Aspirants Notes
Prepare for Banking, IAS,SSC,RRB,TNPSC and other Govt Exam and Insurance examinations with Daily Current Affairs and Quizzes and freejobalert.

Newer Posts
Newer Posts
Older Posts
Older Posts

## Comments